Rafał Danowski

Backend Developer z kilkuletnim doświadczeniem. Od 2019 roku pracuje w ING, gdzie odpowiada z takie projekty jak: Autopay, Profil Zaufany czy obecnie Voice Boty. Fanatyk rozwoju, w niemal każdej sytuacji szuka możliwości by się nauczyć czegoś nowego. Prywatnie angażuje się we wszystko co jest związane z piłką nożną, grami planszowymi i komputerowymi. 

Jak zdusić monolit i przejść na mikroserwisy? - Część 2

28.02.2022 | Rafał Danowski

W pierwszej części artykułu porównywaliśmy architekturę mikroserwisową oraz monolitową, przedstawiłem największe zalety oraz wady obu rozwiązań, a także zobrazowałem na czym polega zasada Avoid Big Bang. W dalszej części artykułu przeczytasz na czym polega wzór Strangler Application Pattern, który pozwala zmigrować architekturę aplikacji na mikroserwisy.

Czytaj więcej

Jak zdusić monolit i przejść na mikroserwisy? - Część 1

22.02.2022 | Rafał Danowski

Każdy z nas spotkał się kiedyś z monolitem. Duża baza kodu realizującego wiele procesów biznesowych lub technicznych, która z czasem może urosnąć do rozmiarów nieogarnianych przez zwykłych śmiertelników, sprawiając, że wdrożenie nowej, „małej” zmiany może stać się długim i żmudnym procesem. Nie oznacza to, że monolity z reguły są złe – mają swoje plusy, które czynią je dobrym wyborem w rozmaitych sytuacjach, na przykład na początku projektu, gdy jeszcze nie wiemy, jak będzie wyglądać.

Czytaj więcej